Top


14 تیر 1395

آيين نامه فرهنگي و پژوهشی

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

آيين نامه فرهنگي و پژوهشی

 

برآنیم تا با زمینه سازی در جنبه ­های مختلف فرهنگ، به دانش ­آموزان برای یافتن روش­های مؤثر و مسئولانه در پاسخگویی به نیازهایشان و زندگی رضایتمند و شادمانه کمک کنیم و اهدافی همچون: زمینه سازی رشد خلاقیت های فرهنگی؛  تحقق و تقویت ارزش های متعالی اسلامی و ایرانی و ارتقای سطح همکاری جمعی و فرهنگِ مشارکت را همواره مد نظر خود قرار دهیم.

در آئین نامه زیر با زمینه ­هایی که در اولویت کار قرار گرفته و رویه ­هایی که برای رسیدن به پیشرفت و کامیابی در آنها تعریف شده، آشنا خواهید شد.

 

 ۱ - نظام تشویق از مهمترین عواملی است که می­تواند موفقیت دانش آموزان را در پیشرفت برنامه ها و تغییرات اساسی که به دنبال آن هستند تسهیل نماید. اتخاذ شیوه های مناسب، می‌تواند تاثیر عمده­ای در ایجاد انگیزه و مسئولیت پذیری دانش‌آموزان داشته باشد.

در همین راستا نظام جامع تشویق در دبیرستان موعود با هدف ترغیب و تشویق دانش آموزان، به حضور در عرصه­ های علمی، پژوهشی، فرهنگی، ورزشی، ادبی، هنری و هدایت استعدادها و خلاقیت­های دانش آموزان طراحی گردیده است؛

به منظور تقویت هرچه بیشتر فعالیتهای گروهی و اجتماعی، همگام با توانائیهای فردی، این نظام به دو بخش کلی در قالب رقابتهای فردی (سیستم کارت امتیازی) و کلاسی (المپیادهای مختلف) تقسیم و در سال تحصیلی گذشته برای اولین بار به صورت کامل اجرا شد. در سیستم کارت امتیازی که هر سال در دو دوره ارزیابی می شود، دانش آموزان در زمینه­ های مختلف می­­توانند کارت هدیه­ای دریافت کنند که هر کدام از آنها معادل هزار امتیاز مثبت می باشد.

در پایان هر دوره امتیازات مثبت و منفی برای هر دانش آموز محاسبه شده و معادل امتیاز نهایی خود هدیه ریالی دریافت می نمایند. در عین حال کسانی که موفق شده اند کسب رتبه اول تا بیستم را در هر دوره کسب کنند، برنده یک اردوی تفریحی خواهند بود.

 

۲ دبیرستان موعود  محیطی فرهیخته پرور مبتني بر تعاليم عاليه اسلامي است و تقيد به واجبات مورد تاييد همگاني است ليكن توجيه منطقي دانش آموزان و تكيه بر آزاديهاي انساني كه وديعه الهي است مباني تعليم و تربيت در شيوه ماست. لذا شرکت دانش آموزان در نماز جماعت ، مراسمات ملی مذهبی ، برنامه زیارت عاشورا و جلسات قرائت قرآن مورد انتظار است.

 

3- تفریح و استراحت جزئی از فرآیند رشد و از نیازهای طبیعی دوره نوجوانی است به همین منظور دبیرستان شرکت در اردوها را برای سلامت روحی و جسمی دانش آموزان و کسب تجربه در زندگی و حفظ شادابی لازم می داند لذا از اولیاء محترم انتظار می رود در رابطه با شرکت فرزند شان در اردوها پیگیری لازم را بعمل آورند. البته فقط دانش آموزانی میتوانند در اردوهای خارج از تهران شرکت کنند که در زمان صدور رضایت نامه اردو جمع ام تیازاتشان در  نظام جامع تشویق دبیرستان ،مثبت باشد.

 

4- اهمیت تحرک و فعالیت جمعی به منظور ورزیدگی و رشد استعدادها موجب گردیده تا ورزش جزء برنامه های الزامی دبیرستان قرار گیرد و به همین منظور علاوه بر هماهنگی سالن ورزش خارج از محیط دبیرستان ، مربیان مسئولیت کلاس های تربیت بدنی را بر عهده دارند و از همین رو ارائه گواهی معتبر دکتر متخصص به همراه تاییدیه پزشک اداره آموزش و پرورش برای عدم شرکت در ورزش الزامی است .

 

5- ذوق و استعدادهای فردی دانش آموزان متنوع بوده و در این راستا نیازمند هنرنمایی و خودشکوفایی است ؛ به همین منظور دبیرستان کلاسهای متنوعی را از قبیل : تئاتر ، سرود ، عکاسی ، طراحی، نقاشی، کاریکاتور ، خوشنویسی ، قرائت و مفاهیم قرآن ، احکام ، نهج البلاغه ، وبلاگ و  ...  تحت عنوان کلاسهای فرهنگی برگزار می نماید که با نظر دانش آموزان برنامه ریزی می گردد .

 

6- موفقیت در مسابقات فرهنگی ادبی هنری و ورزشی از یک سو استعدادهای دانش آموزان را در سطح منطقه ،  استان و کشور نمایان می سازد و موجب افتخار می گردد و از سوی دیگر در کنار کلاسهای فرهنگی سبب ابراز وجود و شکوفایی استعداد دانش آموزان خواهد شد . لازم به ذکر است علاوه بر تقدیر نامه ها و جوایز آموزش و پرورش ، در نظام جامع تشویق دبیرستان کارت امتیاز به دانش آموزان موفق در این مسابقات تقدیم خواهد شد .

 

تعداد مشاهده (383)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مطلب "آيين نامه فرهنگي و پژوهشی"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید